Jeśli już znajdziecie się w tym zakątku Polski, na pewno warto zostać kilka dni. Pieniny są niezwykle ciekawym i pięknym miejscem na spędzenie udanego wypoczynku. Oto kilka przykładów miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu. Kolejność propozycji uzależniona od pogody, wieku i możliwości…
Wąwóz Homole znajduje się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Wąwóz Homole ma 800 m długości, trasa nie jest trudna, i bez przeszkód można się tu wybrać nawet z małymi dziećmi. Większa część ścieżki biegnie wzdłuż potoku Kamionka. W jego korycie znajdują się olbrzymie głazy, po których spływają kaskady wody. Wszędzie są przygotowane różnego rodzaju mostki i schody, co pozwala na bezpieczne ominięcie „przeszkód”. Po pokonaniu ostatnich stopni wychodzimy z lasu na przepiękną Dubantowską Dolinę – polanę, której największą atrakcją są znajdujące się po prawej stronie Kamienne Księgi.
Z polany prowadzi szlak na Wysoką (1050 m n.p.m.)., która jest najwyższym szczytem Pienin, ale nie tak popularnym jak niższe Trzy Korony.
Biała Woda to przepiękny rezerwat krajobrazowy w pobliżu Wąwozu Homole. Chroni dolinę potoku o tej samej nazwie. Miejsce to było jednym z planów filmowych serialu " Janosik ". Fragmenty rezerwatu oddzielone są od siebie pastwiskami i polami uprawnymi.
Celem jego utworzenia była ochrona cennego i pięknego krajobrazu, licznych elementów przyrody nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami) oraz interesującej flory naskalnych roślin wapieniolubnych i innych rzadkich roślin. Rezerwat ma bardzo ciekawą budowę geologiczną z przewagą skał wapiennych z okresu jury i kredy, tworzących urozmaicone formy przestrzenne.
Sokolica oraz Trzy korony są najbardziej znanymi szczytami położonym w Pieninach.
Idąc szklakiem niebieskim zobaczymy to co w Pieninach najważniejsze i najciekawsze. Szklak ten prowadzi przez wszystkie najważniejsze szczyty: Trzy Korony (982m n.p.m.)., Górę Zamkową (799 m n.p.m.), Czertez (774 m n.p.m.), i Czertezik (772 m n.p.m.), oraz Sokolice (747 m n.p.m.).
Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to jeszcze jeden sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.
Zamek Czorsztyn i Niedzica wraz zaporą wodną w Niedzicy to możliwość połączenia ruchu na świeżym powietrzu z edukacją oraz zwiedzaniem ważnych historycznie miejsc. Zamki Czorsztyn i Niedzica leżą w takiej odległości od Szczawnicy, aby z powodzeniem odbyć do nich ciekawą i pełną atrakcji wycieczkę.
Droga Pienińska: Szczawnica – Czerwony Klasztor (Słowacja) [pieszo bądź rowerem] To propozycja także dla miłośników wycieczek rowerowych. Rower jako środek transportu nadaje się tutaj wprost idealnie, ze względu na długość trasy (około 10 km) a także na jej charakter (szlak biegnie wygodna szutrową drogą wzdłuż Dunajca, jest szeroki i pozbawiony większych wzniesień).
Palenica, Szafranówka, Słowacja [Leśnica] Na szczyt Palenicy (722 m n.p.m.)., wjeżdża się wygodnym czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym. A tam, czeka coś wyjątkowego dla lubiących szybkość – zjeżdżalnia wózkowa. Słynna ze swojej wyjątkowej trasy zapewnia moc wrażeń i dzieciom, i rodzicom (czynna od wiosny do jesieni). Z Palenicy mamy przepiękny widok na Pieniny Właściwe oraz Tatry. Następnie podchodzimy na Szafranówkę (742 m n.p.m.), mijając wyciągi orczykowe. Widok ze szczytu obejmuje m.in. Szczawnicę i górujący nad nią po drugiej stronie Beskid Sądecki. Z Palenicy, dalej kierujemy się w prawo granicznym szlakiem niebieskim. Dochodzi z dołu żółty szlak ze słowackiej Leśnicy. Wracając do Szczawnicy mijamy ciasny wąwóz przełom Leśnego Potoku, pomiędzy wapiennymi ścianami.
Zabytki w Szczawnicy / Plac Dietla to budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków. Plac Dietla jest zakończeniem ul. Zdrojowej i jednocześnie centrum uzdrowiska, co najmniej od lat 60. XX w. Warto zwiedzić go podczas wizyty w Szczawnicy i poznać historię okolicznych budynków. Centralny punkt placu Dietla zajmuje fontanna z dwudziestolecia międzywojennego oraz pomnik ku pamięci Józefa Dietla.
Wody lecznicze. Uzdrowisko Szczawnica dysponuje 12 źródłami wód mineralnych, między innymi: "Stefan" ,"Józefina", "Magdalena", "Jan", "Szymon", "Wanda", "Pitoniakówka", "Helena". Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy. Szczególnie polecane są przy schorzeniach dróg oddechowych, nieżytach żołądka, zaparciach, skazie moczowej, miażdżycy tętnic, z wysokim poziomem cholesterolu oraz przy osteoporozie. Wody szczawnickie najlepiej spożywać w pijalniach.
Wodospad Zaskalniak o wysokości ok. 5 m i po większych opadach deszczu potrafi być naprawdę potężny. Przy krystalicznie czystej wodzie i pięknej słonecznej pogodzie miejsce to zamienia się w przepiękną oazę spokoju. Wodospad ten położony jest w południowo-zachodniej części Radziejowej, na Sewerynówce, w dolnym biegu Sopotnickiego Potoku na wysokości ok. 550 m n.p.m.
Promenada spacerowa Szczawnica. Spacer promenadą nad Grajcarkiem to nie tylko okazja do ruchu na świeżym powietrzu, ale także moment na skorzystanie z bezcennych właściwości leczniczych tutejszego mikroklimatu. Promenada jest miejscem spotkań turystów i kuracjuszy. Może być traktowana, jako krótszy spacer połączony z podziwianiem widoków, pysznym obiadem w jednej z regionalnych karczm, lub jako punkt, z którego rozpoczynamy długą i pełną wrażeń wycieczkę w Pieniny.
Muzyczna Owczarnia. Jedno z tych miejsc, które przyciąga wszystkich swoim niezwykłym klimatem i niezrozumieniem faktu istnienia tego muzycznego miejsca w właśnie tutaj. Położona w malowniczym miejscu na samym wjeździe do Białej Wody gości od wielu lat wszystkich, którzy chcą posłuchać gwiazd polskiej i światowej muzyki bluesowej, jazzowej, regge, rockowej. Można tu wspomnieć Oddział Zamknięty, Budka Suflera, Piotr Wyleżoł Trio, Pilichowski Band, Nigel Kennedy, Hiram Bullock, Jarosław Śmietana, Hanna Banaszak, Griff Hamlin i wielu innych, znakomitych wykonawców.
Szałas „Bukowinki” i pasterska bacówka. Przy górnej stacji kolei krzesełkowej Arena Narciarska Jaworki - znajduje się Szałas „Bukowinki”, który sąsiaduje z tradycyjną pasterską bacówką, w której można zarówno zobaczyć wyrób, jak i skosztować oscypka, bunca i wypić żyntycę. Warto więc wejść do prawdziwej bacówki i zobaczyć na własne oczy jak wyrabia się tradycyjne góralskie sery.
Za klika tygodni przedstawimy propozycje zimowe !
Na podstawie: kornaje.pl, .e-gory.com, sromowce-nizne.pl, pkl.pl, polskieszlaki.pl, eurogory.com, beskidsadecki.eu, pieniny.com